Lifestyle

Jak panować nad emocjami? Pomocne metody

Jak panować nad emocjami? Pomocne metody

We współczesnym świecie wiele osób ma problemy z poprawną regulacją emocji. Wiąże się to z wszechobecnym stresem, który znacząco ją utrudnia. Zdarza się, że to przeżywane emocje zarządzają nami a nie my nimi, co może prowadzić do różnych niekomfortowych sytuacji. Problem z ich regulacją wpływają na nas nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Zarówno pozytywne jak i negatywne emocje uruchamiają w naszych organizmach szereg reakcji fizjologicznych. W przypadku tych drugich napinają się nam mięśnie karku, ramion czy brzucha, zaczynają się problemy trawienne oraz inne liczne reakcje na napięcie. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jak panować nad emocjami nieco lepiej, to jesteś w dobrym miejscu!

1. Trening Jacobsona – sprawdzona metoda na negatywne emocje

Amerykański psycholog Jacobson opracował ten trening w latach 30. XX wieku. Opiera się on na założeniu, że napięcie fizyczne i psychiczne wzajemnie na siebie oddziałują. Dlatego rozluźniając mięśnie, które napinają się pod wpływem negatywnych emocji, możesz wpłynąć na swoje samopoczucie. Trening ten polega na napinaniu i rozluźnianiu kolejnych grup mięśni. Podczas wdechu napinamy daną partię na 5 sekund i z wydechem rozluźniamy. Dla każdego mięśnia wykonujemy tę czynność 2 do 3 razy robiąc krótkie przerwy pomiędzy. Kolejność, w jakiej będziemy trenować nie ma znaczenia, przykładowo możesz rozpocząć od stóp i stopniowo przechodzić wyżej. Zdziwisz się, jak bardzo za pomocą tego treningu będziesz w stanie lepiej kontrolować silne emocje!

Jeśli szukasz pomocy specjalisty odwiedź – Psychiatra Warszawa.

2. Wysiłek fizyczny – sposób na pracę nad własnymi emocjami

Chcąc pozbyć się negatywnych emocji warto wprowadzić do swojego życia ćwiczenia fizyczne, podczas których wydzielają się endorfiny. Pamiętaj, że zbyt intensywny wysiłek może być potraktowany jako dodatkowy silny stres dla organizmu. Wtedy nie pomoże on Ci kontrolować emocje. Dobrą opcją może być na przykład szybki spacer lub nie za długa przebieżka.

3. Inteligencja emocjonalna – jej rozwijanie na pewno Ci pomoże!

Inteligencja emocjonalna polega głównie na zdolności do rozpoznawania stanów emocjonalnych swoich i innych osób. Aby ją rozwijać warto nauczyć się zastawiać regularnie nad tym, co czujemy my i inni. Ciekawym sposobem jej ćwiczenia, może być założenia dziennika, w którym będziemy zapisywać emocje wraz z sytuacjami, które je wywołały. Dzięki temu intuicyjnie będziesz lepiej wiedział, jak panować nad emocjami.

4. Jak panować nad emocjami – trening autogenny Schultza

Jest to technika opierająca się na autosugestii, która pomaga niwelować stres. Ten typ treningu może nam pomóc, gdy jesteśmy zanurzeni w negatywnych emocjach. Składa się on z sześciu faz: uczucie ciężaru, ciepła, regulacja pracy serca, regulacja oddychania, uczucie ciepła w splocie słonecznym, uczucie chłodu na czole. Wystarczy skupić się na każdym z tych etapów po kolei, skupiając swoje myśli np. na wyobrażaniu sobie uczucia chłodu na czole. Podczas wykonywania tego treningu należy znaleźć sobie odpowiednio spokojne miejsce, żeby nic nam nie przeszkadzało. Ta metoda na pewno pomoże wam nie ulegać negatywnym emocjom!

KREATORKASZCZESCIA

Udostępnij