Biznes

Jak usprawnić zarządzanie odpadami w firmie komunalnej?

Jak usprawnić zarządzanie odpadami w firmie komunalnej?

Firmy komunalne zajmujące się odbiorem odpadów muszą realizować wiele procesów. Jak je usprawnić? Pomoże odpowiednie oprogramowanie!

W firmach w branży komunalnej sprawne zarządzanie gospodarką odpadami to podstawa, natomiast nie jest to jedyny obszar, w którym firma wymaga wsparcia. Warto wspomnieć również o kwestiach dotyczących transportu, zarządzania flotą, pracownikami, tworzeniem niezbędnej dokumentacji. Aby ułatwić prowadzenie tych czynności, pojawiły się na rynku dedykowane programy komputerowe. Co oferują?

Programy komputerowe dla firm komunalnych

Dzisiaj wiele branż może korzystać z dedykowanego oprogramowania komputerowego, czyli takiego, które przeznaczone jest dla konkretnych firm. Takie programy uwzględniają wtedy ich specyfikę działalności i oferują odpowiednie narzędzia, które nie są dostępne w ramach standardowego, uniwersalnego oprogramowania.

Od niedawna na rynku dostępne są również programy umożliwiające łatwiejsze zarządzanie odpadami i prowadzenie firmy komunalnej. Takie oprogramowanie uwzględnia wtedy wymogi firm tego typu, dając im dostęp do wielu wbudowanych narzędzia oraz integracji, na przykład po to, by łatwo tworzyć raporty BDO.

Co ważne, takie oprogramowanie działa nie tylko na komputerach stacjonarnych. Dodatkowo program do gospodarki odpadami może również działać na urządzeniach mobilnych, więc mogą mieć go przy sobie pracownicy terenowi. To znacznie ułatwia komunikację między pracowniami i realizację zadań.

Funkcjonalności programów dla branży komunalnej

Program do gospodarki odpadami może zaoferować swoim użytkownikom zróżnicowane funkcjonalności. Jakie z nich zasługują na szczególną uwagę?

Tworzenie harmonogramów i tras

Program umożliwiający zarządzanie odpadami pozwala przede wszystkim na łatwiejsze przygotowywanie harmonogramów jazdy samochodów oraz ich tras.

Dzięki tej funkcji program może opracować odpowiednią trasę zgodnie z harmonogramem dojazdu do klientów, by odebrać odpady. Trasa może być wtedy najkrótsza oraz najszybsza, dlatego pozwala na zredukowanie kosztów związanych z realizacją dojazdów.

Monitorowanie GPS

Program do gospodarki odpadami może również zaoferować praktyczną funkcję polegającą monitorowaniu GPS. Dzięki niej możliwe jest sprawdzenie aktualnej pozycji pojazdu oraz szybka reakcja w przypadku pojawienia się problemów, na przykład jak wypadek na trasie.

Tworzenie dokumentacji

Gdy w firmie komunalnej zostanie wdrożony program do ewidencji odpadów, w takim przypadku dzięki niemu można też łatwo przygotowywać niezbędną dokumentację.

Tego typu oprogramowanie jest w stanie wygenerować automatycznie wiele dokumentów, na przykład jak dokumenty transportowe, umowy, rozliczenia, rachunki, faktury, ale również raporty BDO, karty przekazania odpadów, karty ewidencji odpadów, aby wspomnieć o wybranych z nich. Dodatkowo systemy tego typu wspierają obieg dokumentów. 

Zarządzanie flotą pojazdów

Dzięki programom wspierającym zarządzanie gospodarką odpadami można również bardzo łatwo zarządzać flotą pojazdów. Dzięki temu może on umożliwić wtedy gromadzenie informacji o pojazdach i urządzeniach używanych w firmie, aby prowadzić nad nimi nadzór oraz efektywnie je eksploatować.

Integracja z BDO

Baza Danych Odpadowych, czyli BDO wymaga regularnego przekazywania do niej raportów. W tym celu program dla firmy komunalnej może też służyć jako program do BDO. Integracja z systemem tego typu pozwala na automatyczne przekazywanie do niego informacji. Wówczas można mieć pewność, że system BDO otrzyma wszystkie niezbędne dane bez ryzyka popełnienia błędów.

Inne integracje

Dodatkowo program do gospodarki odpadami może również oferować różne rodzaje integracji, na przykład z systemami ERP, wagami, systemami telemetrycznymi w pojazdach, kartami paliwowymi, giełdami transportowymi, systemami RFID, czujnikami, systemami RCP.

Podsumowanie

Szeroka gama funkcji, jakie oferują programy dla firm komunalnych, powoduje, że są one skutecznym wsparciem w prowadzeniu codziennej działalności. Warto więc zapoznać się z dostępnymi opcjami na rynku i wybrać oprogramowanie, z którym prowadzenie firmy będzie sprawne, wygodne i oszczędne.

Udostępnij