Lifestyle

Praca nad sobą – zalety autoterapii

Praca nad sobą – zalety autoterapii

Praca nad sobą jest aspektem życia, który jest bardzo często pomijany. Większość osób nie odczuwa potrzeby pracowania nad swoimi przekonaniami, sposobem myślenia i nawykami. Marnuje się przez to ogromną ilość potencjału ludzkiego. Dlatego warto podjąć próbę skierowania swojej uwagi na to, jakie są nasze instynktowne reakcje i myśli, co robimy stając w obliczu wyzwań. Spojrzenie na te problemy z różnych perspektyw może pozwolić nam bardziej w zgodzie ze sobą, gdyż będziemy mogli wyeliminować niechciane zachowania. W tym artykule znajdziesz kilka podstawowych konceptów wartych przemyślenia w kontekście pracy nad sobą.

Czy jestem zmotywowany? – pytanie, które warto sobie zadać

Dobrze jest zapytać się samego siebie na początku swojej przygody z rozwojem osobistym, czy w ogóle chcemy poświęcać na niego swoją energię? Nie w każdym momencie życia jesteśmy zdolni czy w ogóle mamy możliwość, żeby skierować swoje wysiłki na bycie lepszą wersją siebie. Kiedy nie odczuwamy silnej chęci zmiany, jest bardzo mało prawdopodobne, żeby ona nastąpiła. 

Także jeżeli mamy w danym momencie życia ogrom obowiązków, to może być problematycznym wdrażać w życie różne ulepszenia swoich codziennych nawyków. Może się okazać, że próbując zrobić wszystko jednocześnie, w ostateczności nie zrobimy nic. Wtedy nie tylko nie uda nam się planowana praca nad sobą, ale wpłynie to na inne aspekty naszego życia.

Praca nad sobą – metody rozładowywania stresu

Umiejętność radzenia sobie ze stresem, to najbardziej podstawowa umiejętność konieczna do rozwijania się. Dlatego warto znaleźć swoje własne najlepsze metody na relaks. Istotnym jego elementem może być na przykład aktywność fizyczna, gdyż pomaga fizjologicznie regulować organizm. Warto zadbać także o odpowiednie dla nas bliskie relacje z innymi ludźmi. 

Oczywiście rozładowywanie stresu to jedno, a inną sprawą jest rozprawienie się z jego przyczyną. Nie zawsze jest to możliwe od razu, ale warto szukać rozwiązań, które długoterminowo mogą pomóc nam wyeliminować przyczyny napięcia. Dlatego jeżeli na przykład w Twojej pracy panuje zła atmosfera, to zastosowanie odpowiedniej metody relaksu w trakcie weekendu na pewno się przyda, ale długofalowo nie zmieni aż tak znacząco Twojego życia, jak po prostu poszukanie nowego miejsca pracy.

Obserwuj siebie! – podstawowa zasada samorozwoju

Według badań zachowywanie stanu uważności pomaga nam lepiej adaptować się do różnych sytuacji w życiu. Jeżeli uważnie obserwujemy swoje uczucia, to sam fakt ich dostrzeżenia pomoże nam je przetworzyć. Warto być także uważnym jeśli chodzi o nasze ciało. Wiele zjawisk w naszej psychice odbija się na stanie naszego ciała. Jeśli więc miewasz częste bóle głowy, problemy z żołądkiem, masz problemy ze snem, czy ogólnie czujesz wyjątkowo duże napięcie w ciele, może być to oznaka, że pewne problemy wymagają odpowiedniego przepracowania. Z tej przyczyny obserwując się na poziomie fizycznym, możemy dotrzeć do ważnych wniosków dotyczących zmiany stylu życia.

BOOSTBIOTECH

Udostępnij