Wiele osób zastanawia się, czym dokładnie zajmuje się jubiler, a także jak nim zostać. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego stanowiska.
Podstawowe zadania
Wśród podstawowych zadań jubilera można wskazać przede wszystkim wykonywanie różnego rodzaju biżuterii, a także ozdób z metali szlachetnych, takich jak na przykład złoto, srebro oraz platyna. Wśród najczęściej tworzonych rodzajów biżuterii można natomiast wskazać naszyjniki, bransolety, kolczyki, pierścionki, a także broszki. Oprócz tego jubiler zajmuje się wytwarzaniem różnych przedmiotów użytkowych oraz przedmiotów kultu religijnego. Jednym z jego głównych zadań jest także oprawianie kamieni szlachetnych.
Dodatkowe zadania
Dodatkowe zadania realizowane przez jubilera obejmują między innymi rozpoznawanie kamieni szlachetnych, które są wykorzystywane w jubilerstwie. Oprócz tego osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się obrabianiem metali szlachetnych, a także projektowaniem nowych wyrobów. Wśród dodatkowych zadań jubilera można wskazać także naprawę biżuterii oraz jej czyszczenie. Jubiler w odpowiedni sposób wykańcza swoje produkty, co obejmuje w szczególności ich szlifowanie oraz grawerowanie. Bardzo istotnym zadaniem na tym stanowisku jest także dokonywanie wyceny produktów.
Predyspozycje zawodowe
Osoby na stanowisku jubilera powinny mieć pewne predyspozycje zawodowe, które będą im ułatwiały pracę na tym stanowisku. Wśród nich można wskazać przede wszystkim posiadanie takich cech jak dokładność oraz cierpliwość. Oprócz tego jubiler powinien mieć dość wysokie umiejętności manualne, a także mieć umiejętność projektowania. Istotne będą także uzdolnienia artystyczne, dzięki którym możliwe będzie tworzenie nowych projektów. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna także umieć się dobrze koncentrować podczas pracy oraz mieć bardzo dobry wzrok.
Jak zostać jubilerem?
„Jak zostać jubilerem?” to pytanie, które zadają sobie osoby planujące pracę w tym zawodzie. Przede wszystkim osoba pragnąca pracować na stanowisku jubilera powinna mieć specjalistyczną wiedzę w tej dziedzinie. Dlatego polecane jest ukończenie szkoły branżowej lub specjalistycznych kursów zawodowych złotnika-jubilera. Możliwe jest także ukończenie studiów na takich kierunkach jak wzornictwo lub projektowanie biżuterii, które najczęściej można znaleźć w ofercie Akademii Sztuk Pięknych. Natomiast po odbyciu trzyletniej praktyki w zawodzie możliwe jest ubieganie się o tytuł czeladnika, a po kolejnych dwóch latach mistrza.
Zarobki
Zarobki na stanowisku jubilera są dość zróżnicowane i zależne przede wszystkim od miejsca pracy, a także miasta, w którym podejmuje się zatrudnienie. Osoby z doświadczeniem mogą liczyć na większe zarobki niż te, które dopiero rozpoczynają pracę. Średnie wynagrodzenie na stanowisku jubilera wynosi około 3200 złotych brutto. Jednak może być zarówno wyższe, jak i niższe. Warto przemyśleć aspekt zarobków oraz swoich predyspozycji zawodowych przed rozpoczęciem pracy na tym stanowisku.